Skontaktuj się z nami:
793 382 556
Jesteś tutaj: Aktualności / Cyfrowy Polsat: MPEG-2 jednak do końca września?

Cyfrowy Polsat: MPEG-2 jednak do końca września?

30.09.2014 r. pisaliśmy o tym, że 31 maja 2015 roku wszystkie kanały należące do grupy Polsat zmienią format kompresji obrazu z przestarzałego i nieefektywnego systemu MPEG-2 na rzecz standardu MPEG-4, dającego nowe możliwości i mniejsze zużycie pojemności satelitarnej. Okazuje się, że przesunięto datę zakończenia tego procesu na późniejszy termin. Telewizja Polsat ponownie poinformowała o tym operatorów kablowych. Nie są znane przyczyny, ale domyślać się należy, że proces przejścia z MPEG-2/SD na MPEG-4/SD nie jest taki prosty.

– Cyfrowy Polsat S.A. podjął decyzję o zmianie sposobu kodowania sygnału video z MPEG-2 SD na MPEG-4 SD. Zmiana dotyczy wszystkich programów umieszczonych na transponderach Cyfrowego Polsatu. Przełączenie nastąpi w nocy z 30 września na 1 października 2015 r. Wcześniej nie będzie dostępny z satelity sygnał MPEG-4.

Taką informację ostatnio wysłała Telewizja Polsat do operatorów sieci kablowych. Zmienia się więc sytuacja, co do rezygnacji ze standardu MPEG-2 z przekazów satelitarnych w polskich platformach, a przypomnijmy, że Polsat dostarcza sygnał wielu swoich stacji nie tylko do własnej platformy, ale także do oferty nc+, TNK, Smart HD+ czy Orange, nie mówiąc o kablówkach.

Informację pośrednio potwierdza rzecznik prasowa Cyfrowego Polsatu, Olga Zomer:

– Jako platforma podjęliśmy decyzję o przejściu wyłącznie na standard kompresji MPEG-4. Pierwsze, wybrane kanały będziemy przełączać na MPEG-4 już w czerwcu, a proces planujemy zakończyć do października br. Klientom posiadającym dekodery SD proponujemy ich bezpłatną wymianę na urządzenia HD MPEG-4.

Proces przejścia z SD/MPEG-2 do SD w MPEG-4 w Cyfrowym Polsacie będzie się odbywał stopniowo od czerwca aż do finalnego przejścia na MPEG-4 z końcem września… o ile wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Największa platforma DTH w Polsce zapewnia, że będzie tę zmianę odpowiednio komunikować klientom.

Cyfrowy Polsat zapewnił kablówki, że wszystkie moduły CAM i PROCAM, za pośrednictwem których odbierane są programy Telewizji Polsat Sp. z o.o. przystosowano do obsługi programów w standardzie MPEG-4, więc tu nie ma problemów.

Jest jeszcze jedna zagwozdka, a mianowicie dotycząca kanałów Polsatu z oferty TNK, czyli prepaidowej oferty nc+ na poziomie SD. Czekamy na informację z Cyfrowego Polsatu, jak ten problem zostanie rozwiązany. Należy zwrócić uwagę, że bardzo popularna oferta TNK dawno temu została zapowiedziana do 31.10.2016 r. i chyba ktoś wtedy nie przewidział, że potrzeba techniczna i finansowa spowoduje, że zaistnieje pilna konieczność jej wcześniejszego zakończenia, bo koszty wynajmu pojemności na satelicie będą już zbyt wysokie. Nie wiadomo, czy i kiedy zostanie zastąpiona przeniesieniem tych użytkowników do nowej oferty nc+ telewizja na kartę już w HD (czyli w MPEG-4).

Proces ten powinien być gwałtownie przyspieszony przez nc+, by między innymi uregulować ofertę i sprowadzić 5 różnych ofert prepaid do jednej i to takiej czytelnej. Niestety można się liczyć z tym, że część użytkowników kart TNK wcale nie będzie chciała z niej skorzystać, bo mają tuner SD i nie będą chcieli przejść na HD, bo tak naprawdę wystarcza im 5 kanałów z bezpłatnej oferty. I co wtedy? Teoretycznie mają prawo domagać się wypełnienia tego co zapowiedziano, czyli terminu działania kart TNK. Oprócz tego będą musieli kupić nowy tuner HD chyba, że nc+ dostarczy im w promocji dekodery HD za darmo lub za 1 zł.

Zmiana anteny może być konieczna! Zwłaszcza może to dotknąć posiadaczy mniejszych czasz o średnicach 60 – 70 cm, którzy mogą stanąć przed potrzebą zmiany na antenę nieco większą – 80 – 90 cm, aby nie było problemów z odbiorem kanałów SD i HD w DVB-S2 z powszechnie stosowaną w takim przypadku modulacją 8PSK. Najłatwiej sprawdzić to na kanale TVN (SD) i TVN HD podczas deszczu/śniegu, najlepiej na samym początku opadów. Jeśli antena jest zbyt mała (70 cm) lub mało precyzyjnie ustawiona (zmora w Polsce) to kanał TVN HD zwykle szybko znika i jest czarny obraz, a po przełączeniu na TVN (w SD – DVB-S) obraz jest. Jeśli opady są bardzo mocne, to i tu obraz znika. To podstawowy objaw tego, że dla kanałów transmitowanych w DVB-S2 (modulacja 8PSK) antena jest zbyt mała, bo nie ma zabezpieczenia na sygnał o kilka dB. Dobrze ustawiona antena 80 – 90 cm daje ten dodatkowy margines na opady lub chmurę burzową, by odbiór był ciągły.

Problemów z tym procesem będzie dużo, więc od połowy roku do 1.10.2015 roku może być dużo pracy dla firm tv-sat i instalatorów.

źródło: satkurier.pl

Aktualności

Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, przypomina o zmianach, które w 2022 roku dotkną odbiorców tej drogi dystrybucji sygnału telewizyjnego.

Instalacja zestawu antenowego w Bełchatowie.

Korzystaj z szybkiego Internetu dzięki tooway

Miło nam poinformować że we współpracy z firmą europasat z Warszawy jako jedyn z głównych dystrybutorów internetu satelitarnego Tooway, mamy przyjemność świadczyć usługi instalacyjne zestawów do internetu Tooway. Zachęcam do małego artukułu na temat samej usługi oraz technologii, wiele informacji można usyskać także u naszych instalatorów. Poniżej podajemy link do strony firmy europasat gdzie mozna się bardzo dużo dowiedzieć o możliwościach tego internetu, pakietach i kosztach z tym związanych. Firma MasterSat świadczy usługi instalacji zestawów tooway na terenie woj. śląskiego, podpisując umowe z europasat macie Państwo zapewniony od nas montaż GRATIS!

Taką jakość ma dzisiejszy monitoring, obraz FullHD na kamerach IP w naprawdę przyzwoitej cenie w stosunku do poprzednich lat. Zobacz naszą instalacje na stawach rybnych w Michałowie koło Secemina


Wszystkie prawa zastrzeżone. MASTERSAT