Skontaktuj się z nami:
793 382 556
Jesteś tutaj: Aktualności / MUX 8 ruszy w połowie 2016 roku?

MUX 8 ruszy w połowie 2016 roku?

Jak wiemy, Telewizja Polska, EmiTel, Polski Operator Telewizyjny (Polsat i TVN) i Time (Grupa ZPR) złożyły oferty w ramach ogłoszonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) konkursu na operatora MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej (w paśmie VHF). Jak dowiedział się press.pl, ósmy multipleks ruszy najwcześniej w połowie 2016 roku. Potwierdziły się zatem wcześniejsze przypuszczenia.

Po konkursie prowadzonym przez UKE odbędzie się jeszcze drugi, który ogłosi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT).
Procedura konkursowa na rezerwację częstotliwości na MUX 8 powinna zakończyć się do końca lipca 2015 roku
– poinformował press.pl Dawid Piekarz, rzecznik prasowy UKE.
Wydanie decyzji rezerwacyjnej, którą trzeba będzie jeszcze uzgodnić z przewodniczącym Krajowej Rady, to kolejne dwa lub trzy miesiące – dodał Dawid Piekarz.

Od dnia doręczenia decyzji rezerwacyjnej operator MUX 8 będzie miał 10 miesięcy na rozpoczęcie emisji. Kanały wybierze mu KRRiT w osobnym konkursie. Jak poinformował press.pl Witold Graboś, wiceprzewodniczący Krajowej Rady, konkurs zostanie ogłoszony dopiero wtedy, gdy będzie rezerwacja częstotliwości. KRRiT na przeprowadzenie konkursu potrzebuje co najmniej trzech miesięcy, z czego 40 dni to okres oczekiwania na zgłoszenia chętnych.

Dawid Piekarz powiedział, że realny termin na rozpoczęcie emisji na MUX 8 to połowa 2016 roku. To bardzo odległy termin, bo wynika z tego na nowe kanały w naziemnej telewizji cyfrowej trzeba będzie poczekać co najmniej rok. Dobrze byłoby, gdyby MUX 8 ruszył już w standardzie DVB-T2, który pozwoliłby na znaczne oszczędności pasma częstotliwości. Dzięki temu możliwe byłoby uruchomienie kanałów w lepszej jakości lub uruchomienie jakichś dodatkowych usług. W połowie roku ruszyć mają testy DVB-T2 / HEVC, które przeprowadzi Telewizja Polska.

źródło: satkurier.pl

 

DVB-TUrząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił wyniki konkursu na operatora ósmego multipleksu (MUX 8) naziemnej telewizji cyfrowej. Termin składania ofert upłynął 29 kwietnia br. W tym terminie do UKE wpłynęły oferty Telewizji Polskiej, EmiTela, Polskiego Operatora Telekomunikacyjnego i Time. Najwięcej punktów w przeprowadzonym konkursie uzyskała spółka EmiTel.

Teraz zwycięzca przetargu ma 7 dni na złożenie wniosku o rezerwację częstotliwości. Przypomnijmy, że konkurs dotyczył jednej rezerwacji częstotliwości (kanałów TV o szerokości 7 MHz) z zakresu 174 – 230 MHz wykorzystywanych w służbie radiokomunikacyjnej radiodyfuzyjnej, na obszarze całego kraju, przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną programów telewizyjnych w multipleksie nr 8 (MUX 8). Chodzi o częstotliwości w paśmie VHF. Wszystkie pozostałe multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce są nadawane w paśmie UHF.

mux8
– Wyniki konkursu na rezerwację częstotliwości z zakresu 174-230 MHz (plik PDF – 370 kB)
– Protokół końcowy (plik PDF – 3493 kB )

Jak poinformował jakiś czas temu przedstawiciel UKE, MUX 8 wystartuje prawdopodobnie w połowie 2016 roku. Niezbędne jest jeszcze przeprowadzenie konkursu na ofertę programową tego multipleksu. Zajmie się tym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Przypomnijmy, że na audiowizualne składniki multipleksu MUX 8 składać się będą następujące programy w standardzie DVB-T:

a) 3 programy SD lub 1 program HD i 1 program SD, na rozpowszechnianie których KRRiT udzieliła lub udzieli TVP koncesji lub program TVP Polonia. Programy, o których mowa powyżej, nie mogą być rozpowszechniane lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów MUX 1-3 w okresie nie dłuższym niż 30 dni od dni rozpoczęcia rozprowadzania tych programów w MUX 8;

b) 4 programy SD, na których rozpowszechnianie w MUX 8 udzielona zostanie koncesja KRRiT.

źródło: satkurier.pl

Aktualności

Telewizja Polska informuje, że w połowie grudnia 2023 roku zmieni się standard nadawania kanałów na MUX 3 naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Jednocześnie TVP Historia i TVP3 przejdą na rozdzielczość HD. Są to dwa ostatnie kanały na tym multipleksie, które nie nadawały dotychczas w HD (widzowie mogą już odbierać TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD i TVP Sport HD). Przełączenie MUX 3 na DVB-T2/HEVC odbędzie się w 2 etapach i będzie poprzedzone ogólnopolską kampanią informacyjną, która wystartuje pod koniec listopada.

Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, przypomina o zmianach, które w 2022 roku dotkną odbiorców tej drogi dystrybucji sygnału telewizyjnego.

Instalacja zestawu antenowego w Bełchatowie.

Korzystaj z szybkiego Internetu dzięki tooway

Miło nam poinformować że we współpracy z firmą "bigblu" jako jeden z głównych dystrybutorów internetu satelitarnego Tooway, mamy przyjemność świadczyć usługi instalacyjne zestawów do internetu Tooway. Zachęcam do małego artukułu na temat samej usługi oraz technologii, wiele informacji można usyskać także u naszych instalatorów. Poniżej podajemy link do strony firmy "bigblu" gdzie mozna się bardzo dużo dowiedzieć o możliwościach tego internetu, pakietach i kosztach z tym związanych. Firma MasterSat świadczy usługi instalacji zestawów tooway oraz serwisu na terenie woj. śląskiego.


Wszystkie prawa zastrzeżone. MASTERSAT