Skontaktuj się z nami:
793 382 556
Jesteś tutaj: Aktualności / TVP: Wkrótce testy DVB-T2 4K HEVC w Krakowie

TVP: Wkrótce testy DVB-T2 4K HEVC w Krakowie

Wiesław Łodzikowski, dyrektor Ośrodka TVP Technologie, poinformował podczas wystawy SAT KRAK 2015 w Krakowie, że Telewizja Polska planuje przeprowadzić w Krakowie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej testy emisji UHD 4K z kompresją HEVC w standardzie DVB-T2. Przypomnijmy, że podobne testy zostały już przeprowadzone w Warszawie.

Jak dowiedziała się redakcja satkurier.pl, testy DVB-T2 4K HEVC w Krakowie będą trwać krócej niż te w Warszawie – około dwa tygodnie. Mają rozpocząć się w listopadzie lub w grudniu br. TVP czeka jeszcze na uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na eksperymentalną emisję od Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Na razie nie wiadomo, z którego nadajnika prowadzona będzie emisja testowa – z RTCN Kraków / Chorągwica czy RTCN Kraków / Krzemionki. Nie wiadomo również, z jaką mocą. Testy DVB-T2 4K HEVC w Krakowie będą miały szczególne znaczenie dla TVP, ponieważ nadawca będzie mógł sprawdzić rzeczywisty zasięg emisji i warunki odbioru w lokalizacjach o bardziej zróżnicowanym ukształtowaniu terenu niż w przypadku testów w Warszawie.

Wiesław Łodzikowski podczas konferencji o przyszłości naziemnej telewizji w Polsce w dniu 8 października br. o godz. 12:00 na wystawie SAT KRAK 2015 dokonał również krótkiego podsumowania testów DVB-T2 4K HEVC w Warszawie. Za optymalną przepływność dla kanału UHD 4K w DVB-T2 z kompresją HEVC nadawca publiczny uznał wartość 18 Mbit/s. Jednak to nadal za dużo, aby uruchomić w przyszłości regularny kanał 4K w naziemnej telewizji cyfrowej. Aktualnie najlepszym rozwiązaniem dla emisji 4K w naziemnej telewizji cyfrowej wydaje się być telewizja hybrydowa. W ramach tej technologii widzowie wyposażeni w nowoczesny telewizor UHD 4K z HbbTV podłączony do Internetu, mieliby możliwość odbioru takiego wirtualnego kanału 4K za pośrednictwem sieci internetowej, przy użyciu sygnalizacji HbbTV.

Kolejna niespodzianka TVP jeśli chodzi o emisję 4K jest planowana na grudzień br. Nadawca poda szczegóły w odpowiednim czasie.

źródło: satkurier.pl

Aktualności

Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, przypomina o zmianach, które w 2022 roku dotkną odbiorców tej drogi dystrybucji sygnału telewizyjnego.

Instalacja zestawu antenowego w Bełchatowie.

Korzystaj z szybkiego Internetu dzięki tooway

Miło nam poinformować że we współpracy z firmą europasat z Warszawy jako jedyn z głównych dystrybutorów internetu satelitarnego Tooway, mamy przyjemność świadczyć usługi instalacyjne zestawów do internetu Tooway. Zachęcam do małego artukułu na temat samej usługi oraz technologii, wiele informacji można usyskać także u naszych instalatorów. Poniżej podajemy link do strony firmy europasat gdzie mozna się bardzo dużo dowiedzieć o możliwościach tego internetu, pakietach i kosztach z tym związanych. Firma MasterSat świadczy usługi instalacji zestawów tooway na terenie woj. śląskiego, podpisując umowe z europasat macie Państwo zapewniony od nas montaż GRATIS!

Taką jakość ma dzisiejszy monitoring, obraz FullHD na kamerach IP w naprawdę przyzwoitej cenie w stosunku do poprzednich lat. Zobacz naszą instalacje na stawach rybnych w Michałowie koło Secemina


Wszystkie prawa zastrzeżone. MASTERSAT